Zaznacz stronę

Nestor_2.0 to seria materiałów infograficznych dla seniorów propagująca wiedzę z obszaru najnowszych technologii cyfrowych oraz zachęcająca do poszerzania swoich kompetencji w tej dziedzinie. Projekt powstał jako efekt współpracy Stowarzyszenia  Kobo z Mateuszem Szewczykiem, projektantem graficznym z Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. W ramach wspólnych działań przeprowadzone zostały warsztaty badawcze z seniorami, podczas których podjęto próbę określenia potrzeb i preferencji osób starszych dotyczących informacyjnych materiałów wizualnych. Finalnym efektem tego procesu jest seria infografik przybliżających aktualne zjawiska i nowinki technologiczne z zakresu mediów cyfrowych stworzona przez Mateusza Szewczyka w ramach przewodu doktorskiego..

 

Inicjatywy dotyczące seniorów skupiają się głównie na grupach wykluczonych cyfrowo. Niewiele jest projektów mających na celu wsparcie osób o wyższych aspiracjach cyfrowych. Grupą docelową naszego projektu są w szczególności osoby starsze, które mają opanowane takie podstawy jak obsługa komputera czy smartfona i zastanawiają się co jeszcze może zaoferować im świat przestrzeni cyfrowej.

 

Celem projektu Nestor_2.0 jest nie tylko samo zaprezentowanie seniorom ciekawych zjawisk w obszarze nowych technologii, ale także przełamanie stereotypowego myślenia o osobach starszych jako niezainteresowanych korzystaniem z dobrodziejstw nowoczesnej cyfryzacji.